Nie ma nic bardziej fińskiego niż sauna. Choć sauny występowały w różnych kulturach, to właśnie w Finlandii sauna stała się nieodzownym elementem kultury narodowej.
Dlaczego? W przeszłości sauny były po prostu bardzo praktyczne. W mroźnej i zasypanej śniegiem Finlandii, sauny były jedynym miejscem, w którym zimą można było zrobić pranie. W końcu było to jedyne miejsce, w którym był dostęp do bieżącej wody. Z tego samego powodu dość często zdarzało się, że kobiety rodziły dzieci właśnie w saunie i jeszcze dziś żyje wielu Finów, którzy urodzili się właśnie w takich warunkach. Naturalnie podczas porodu sauna nie była nagrzana, ale ze względu na dostęp do wody, było to najbardziej sterylne miejsce w domu.
O przywiązaniu Finów do sauny najlepiej świadczy fakt, że według różnych szacunków w całym kraju, liczącym nieco ponad 5 milionów mieszkańców, możemy znaleźć około dwóch milionów saun! Sauny znajdziemy nie tylko w prywatnych mieszkaniach, czy domach, ale także w dużych firmach, czy instytucjach. A prezydent i premier Finlandii posiadają swoje oficjalne, rządowe sauny.
Tradycyjne sauny ogrzewane były drewnem, które spalane były w piecykach z kominem lub bez. W przypadku saun ogrzewanych piecykiem bez kominka mówimy o saunach dymnych. Ten rodzaj sauny do dziś Finowie uważają za najlepsze rozwiązanie. Naturalnie nie przebywało się w nich w dymie. Gdy drewno wypaliło się, drzwi do sauny były najpierw na chwilę otwierane, aby wypuścić dym i uzyskać pożądaną temperaturę. Dziś do ogrzewania saun służą przede wszystkimi piecyki gazowe lub elektryczne.
A jaka temperatura w saunie jest najlepsza? Fińskie Towarzystwo Sauny rekomenduje temperaturę pomiędzy 80, a 100 stopni Celsjusza, ale niektóre osoby preferują nieco niższą temperaturę, dlatego w naszym Wellness & Spa temperatura dostosowana może być do państwa indywidualnych potrzeb w zakresie 60-110 stopni C.
Dlaczego warto korzystać z sauny? Finowie twierdzą, że sauna "oddala gniew i wysusza żółć", która nagromadziła się w naszym organizmie podczas dnia. Regularne korzystanie z sauny poprawia także jakość skóry, skutecznie redukuje zmęczenie, wspomaga regenerację organizmu i proces odchudzania. Saunowanie wskazane jest także, gdy występują u nas zaburzenia ukrwienia, choroby dróg oddechowych, czy choroby o podłożu reumatycznym.
Wiele osób, które dopiero rozpoczyna przygodę z saunowaniem, zastanawia się, jak długo powinno przebywać się w suanie. Otóż nie ma żadnej reguły. W saunie powinniśmy przebywać tak długo, dopóki czujemy się w niej komfortowo, choć nie powinniśmy przekraczać 40 minut. Podczas wizyty w saunie, możemy z niej wychodzić i wracać po chwili - wszystko zależy wyłącznie od naszych preferencji. W Finlandii większość osób zalicza co najmniej dwie sesje.
Natomiast po wyjściu z sauny powinniśmy wziąć chłodny prysznic. W Finlandii, każdy kto ma do tego warunki, zamiast wziąć prysznic, woli wskoczyć do jeziora lub po prostu wyturlać się w świeżym śniegu.
Przed pójściem do sauny warto także zapamiętać sobie radę specjalistów z Fińskiego Towarzystwa Sauny: Przed pójściem do sauny powinniśmy unikać obfitych posiłków i alkoholu. Jednak wizyta w saunie nie tylko wprowadza nas w dobry nastrój, ale sprawia także, że jesteśmy spragnieni i głodni. Właśnie dlatego po wizycie w saunie warto nawodnić organizm i zjeść wartościowy posiłek.
W Hotelu & Restauracji Antonińska - to żaden problem! Zapraszamy do naszej strefy Wellness & Spa, gdzie czekają na państwa dwie sauny fińskie - tym bardziej, że teraz obowiązują Happy Hours: - 30% do godziny 15.00 - od poniedziałku do soboty, a następnie na uzupełnienie płynów i smaczny, regenerujący posiłek do naszej restauracji.