Kaffir, wakame, wasabi - te trzy orientalne składniki są bardzo popularne i cenione w kuchni wschodu. Nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także prozdrowotne właściwości.
Z naszej orientalnej trójki, najbardziej znane jest wasabi. Pierwsze zetknięcie się z jego smakiem ma zazwyczaj związek z sushi. Wasabi ma jednak o wiele szersze zastosowanie w kuchni.
Wasabi to kłącze, nazywane też japońskim chrzanem. Charakteryzuje go bardzo ostry smak i aromat, bardzo daleki od smaku chrzanu europejskiego. W Japonii wasabi znajduje zdecydowanie najszersze zastosowanie kulinarne. Znajdziemy tam dla nas tak dziwne połączenia jak piwo z dodatkiem wasabi, czy chrupki i lody o smaku wasabi.
Popularność wasabi wynika z jego licznych prozdrowotnych właściwości. Wiele badań wykazało, że wasabi zawiera między innymi prowitaminy A, które korzystnie wpływają na wzrok, witaminy z grupy B, witaminę C czy działające bakteriobójczo związki siarkowe.
Wasabi stosuje się także do podkreślania smaku rozmaitych dań i produktów spożywczych. Idealnie komponuje się z mięsem czerwonym, wędlinami, białą kiełbasą, czy rybami.
Kaffir to z kolei najbardziej charakterystyczny element kuchni tajskiej. Praktycznie nie do zastąpienia. Kaffir to małe owoce, przypominające limonkę. W kuchni wykorzystuje się nie tylko ich skórkę i sok, ale także liście.
Skórka dodawana jest do pasty curry. Nadaje ona również wspaniały pikantny smak tzw. ciasteczkom rybnym. Drobno posiekane, świeże lub suszone liście znajdują zastosowanie w wielu różnych potrawach - zupach, sałatkach, czy potrawach smażonych.
Również sok kaffira ma niepowtarzalny smak. Ortodoksyjni miłośnicy tajskiej kuchni uważają, że nie da się go zastąpić niczym innym. Pachnie jak połączenie mandarynki, cytryny i limonki.
Trzecim orientalnym składnikiem towarzyszącym naszemu łososiowi jest wakame. Wakame to jeden z najważniejszych składników kuchni azjatyckiej. To nic innego jak wodorosty, cenione nie tylko za delikatny smak i niezwykły wygląd, ale także za właściwości odżywcze.
Wakame szczególnie polecane są osobom na diecie wegańskiej, bezglutenowej oraz lekkostrawnej. Kryją w sobie bogactwo minerałów: magnez, wapń, żelazo. W naszej kuchni, podobnie jak wasabi, znane są przede wszystkim jako składnik sushi. Jednak ich zastosowanie jest o wiele szersze. W orientalnej kuchni znajdziemy je także jako składnik zup, sałatek i różnych dań na ciepło.
A jak można wykorzystać te trzy składniki razem? Zapraszamy na naszego łososia w orientalnej odsłonie:
łosoś/ purre ziemniaczane/ wasabi/ mleko kokosowe/ wakame/ sezam/ groszek cukrowy/ kaffir
Całe nasze menu dostępne jest tutaj. Rezerwacje: 515 036 096.